Partneři v sezóně 2018:

 

 

 

Rozhovor s Petrem Fulínem o sezóně 2019

12.04.2019

Co plánuje na tento rok Petr Fulín? Fulda se v rozhovoru rozpovídal (nejen) o závodění...

Petře, nová sezóna již klepe na dveře, jak bude ta Tvá vypadat?

V letošním roce bych měl odjet čtyři podniky vytrvalostních závodů v rámci ESET V4 Cupu. Jedná se vlastně o pokračování spolupráce s Carolem Wittkem. Právě s ním se budu střídat za volantem CUPRY TCR. Zároveň jednám ještě o dalším programu, ale s ohledem na to, že nic není zatím jisté, tak to nechci prozatím konkretizovat. Jedná se ale o separátní start ve sprintovém závodu.

To zní jako další návštěva WTCR na divokou kartu… Že by Slovakiaring?

Bohužel ne. Mám sice na tento podnik nabídku od promotéra, ale rozhodli jsme se v týmu, že ji tentokrát nevyužijeme.

Není to škoda?

Je a není.... Situace ve světě TCR se významně posunula. V současné době už není možné účastnit se prestižních šampionátů TCR, aniž by jezdec nebyl součástí "áčkových" týmů, které podporuje továrna. Jako privátní tým prostě nemáme šanci. Nejde jen o data a nastavení, v loňském roce jsme s odstupem času zjistili, že i mapa motoru se může často lišit. Bojovat pak v poli, kde se počítá každá setina, je za dané situace zbytečné mrhání energií a penězi. Divoká karta ve WTCR navíc znamená i dodatečnou zátěž 20 kilo. Ta vám na šestikilometrovém Slovakiaringu udělá přes tři desetiny na kolo.

A není šance sjednat u Mezinárodní automobilové federace FIA individuální podmínky, vždyť letos jezdci s "wild card" přece neberou body?

Právě FIA je tím, kdo se pod pravidlo 20 kg zátěže podepisuje. Tento počin odůvodňují tím, že nechtějí, aby se hostující jezdci motali vpředu. A to je šílené, pro mne principielně navíc absolutně nepřijatelné. Nejsem ochoten akceptovat útratu představující podobnou sumu, kterou potřebujete na malý rodinný dům, za to, abych se celý víkend trápil někde vzadu.

Jak si pak ale vysvětlit Tvé loňské páté místo v hlavním závodě WTCR právě na Slovakiaringu?

Měl jsem určitě štěstí, několik jezdců ztratilo pozice díky skrumáži v prvním kole, všechny předjížděcí manévry vyšly, byť byly na hraně a pak ano, podařilo se něco, čeho si možná budu v budoucnu cenit ještě víc. Dnes už totiž vím, že to nebyl úplně rovný boj.

Co Tvá "FULLINRACE ACADEMY", budeš i v letošním roce plnit roli kouče?

Určitě a už se na to těším. Díky tomu, že promotér Octavia Cupu ohlásil, že se sérií končí a šampionát už nebude pokračovat, museli jsme rychle najít náhradní program. Koupili jsme mojí loňskou CUPRU, se kterou pojede Petr Čížek celou sezónu TCR Eastern Europe. K němu se přidá Carol Wittke, který má pro změnu mé ex-auto z roku 2017. Sešla se mi v dílně tedy moje dvě poslední auta, která připravujeme na Hungaroring, kde kluci pojedou společně se světovým pohárem TCR Europe.

A Ty budeš při tomto svátku na místě bez závodní sedačky. Skutečně?

Ano.

Jaké to bude?

Myslím, že to mám už vnitřně hozené do takové pohody, že to se mnou snad nic neudělá. Důvod, proč závodím, je jednoduše skvělý pocit z řízení jako takového. A o to nepřijdu. V rámci testování se do auta určitě dostanu a pak jsou tu závody s Carolem. Jednoduše ten punc nebo vysílání na Eurosportu, ta prestiž, to není přece důvodem, proč sedím v autě. Navíc mám radost i z progresu jezdců, kterým se snažím něco předat.

Vraťme se k Octavia Cupu, který si zmínil. Dal jsi tomu hodně, nemrzí Tě, že to celé končí?

Mrzí a jak...

Kde se stala chyba?

To je asi příliš komplikované. Navíc si nemyslím, že by bylo férové se k některým souvislostem vyjadřovat veřejně. Držme jim palce, třeba to ještě dostanou do závodní formy. Česká republika prostě okruhovou sérii potřebuje.

V zimě sis vyzkoušel Octavia Cup ve virtuální podobě, jaké to bylo?

Naprosto skvělé. Moc jsem si to užíval, má to samá pozitiva. V první řadě se člověk dostane mezi normální kluky, kteří spolu drží za každé situace a vytváří skvělou komunitu na assettocorsa.eu. Jsou to nadšenci. No a v řadě druhé si užijete spoustu zábavy, která stojí vlastně jen váš čas. Necítíte sice fyziku, to znamená zejména přetížení, ale zbytek je s reálným závoděním úplně stejný. Díky tomu, že je to celé "zdarma" je na startu třicet jezdců, kteří mají natrénováno. Je velmi těžké se prosadit, třicet minut pak během závodu získává vaše psychika skvělý trénink. Navíc... Nejsou tam žádní novináři, žádná politika, žádné pokusy s BOP (balance of performance, pozn.), všechna auta stejná a sportovní chování hlídají reální komisaři. Hlavní roli zde hraje prostě sport a tak to má být!

Co Tvé spojení se SEATem, pokračujete?

Samozřejmě. Spolupráce je sice v trochu jiném formátu, ale pokračuje. V plánu máme několik akcí, při kterých bych měl přispět k prezentaci značky CUPRA.

Pojďme na chvíli trochu odbočit. Vím, že sleduješ motorsport obecně. Co říkáš na start sezóny ve WTCR, F1 a MotoGP?

WTCR je nabité. Už první víkend naznačil, že rozhodovat budou tisíciny a že pravděpodobně nikdo nebude dominovat pravidelně. Pro toho, kdo získá titul, bude více než kdykoliv v minulosti důležité dojíždět závody a konstatně sbírat body. Z nováčků mne zaujal Azcona, který převzal roli po Oriolovi a zatím velmi dobře hájí barvy CUPRY. Z navrátilců se mi líbil Catsburg a Monteiro. Ten druhý i přes absenci v loňské sezóně předvedl skvělý výkon, jsem rád, že je zpátky a zdravotně fit. Formule 1 zatím příliš závodní akce nenabídla, když nepočítáme výpadky techniky v Bahrajnu. Nicméně i zde je to zajímavé. Soustředím se hodně na srovnání týmových kolegů. Je to takový separátní závod psychiky a to hned několika jezdců. Teď na začátku sezóny je asi nejzajímavější souboj Vettela s Leclercem. V něm to zatím Sebastian jako šampión moc nezvládá. Podobné to je i u Renaultu, Mercedesu a Red Bullu. Naopak Kimi je bez tlaku, ten může jen překvapit. Uvidíme. A MotoGP? Jednoduše super. Skvěle se kouká na to, jak malé rozdíly jsou v kvalifikacích. Největším překvapením je pro mne Quartararo, který se s přesunem vypořádal více než se ctí. I tady je zajímavé sledovat psychiku týmových kolegů. Divácky nejvděčnější je to u Hondy, to znamená srovnání Lorenza s Marquezem. Ten druhý jel sice v Argentině svůj vlastní závod, když byl rychlostí vůči ostatním úplně v jiném světě, nicméně Rossi byl po dlouhé době na bedně, když skončil hned za ním druhý. Většina jezdců pak projela cílem s minimálními odstupy. Sečteno a podtrženo, užívám si všechny tři šampionáty, zatím mě to baví.

Zpátky k Tobě. Prozraď závěrem své plány plány do budoucna, mám na mysli především Tvůj závodní výhled do dalších sezón...?

Logická, nicméně těžká otázka.... Mým snem je účast ve WTCR, ideálně s novou CUPROU. Vše ale záleží na několika neznámých. Je třeba sehnat nezbytný budget, získat místo v týmu, který bude podporovat továrna a v neposlední řadě je třeba si uvědomit, že WTCR letos končí licence na TCR homologaci. Je tedy nesmírně těžké formátovat nyní nějakou koncepci do budoucna.

Držíme Ti palce a děkuji za rozhovor.

Foto k novince: Rozhovor s Petrem Fulínem o sezóně 2019

Zpět na seznam novinek